ABD'de En Çok İndirilen 10 Oyundan 6'sı Türk Yapım...

Türkiye oyun pazarındaki başarısını artırıyor. Bir oyun şirketi kurucusu mart ayında ABD’de en çok indirilen 10 oyundan altısının Türk şirketler tarafından geliştirildiğini ya da yayınlandığını duyurdu.

Oyun sektörü hem Türkiye’de yaşamak, hem yurtdışına gitmek isteyen gençler için imkanlar sunuyor. Türkiye oyun pazarındaki başarısına bir yenisini daha ekledi. Ege Üniversitesi Teknoparkında faaliyet gösteren mobil oyun yazılım şirketi kurucusu Mert Can Kurum, ABD’de en çok indirilen 10 oyundan 6’sının Türk şirketleri tarafından geliştirildiğini söyledi. Kurum, üniversite yıllarında başladığı oyun yazılımı işini 2018 yılında Ege Üniversitesi Teknopark nüvEGE Kuluçka Merkezinde kurduğu Ruby Games şirketiyle geliştirdiğini söyledi.

‘HUNTER ASSASSİN’ DÜNYADA EN ÇOK İNDİRİLEN 5. OYUN 

Geçen süreçte geliştirdikleri çok sayıda oyunla en çok indirilenler listesine zirvede girmeyi başardıklarını aktaran Kurum, geçen yıl yayınladıkları “Hunter Assassin” oyununun da tüm oyun kategorilerinde dünyada en çok indirilen 5. oyun olduğunu vurguladı.

‘HANDYMAN 3D’ ADLI OYUNDA İLK 10 LİSTESİNDE YERİNİ ALDI

İlk zamanlar yurt dışındaki yayıncılarla çalışırken daha sonra tüm çalışmaları ekip olarak yapmaya başladıklarını anlatan Kurum, ‘Mart ayında yayıncılığını üstlendiğimiz Handyman 3D adlı oyun ABD’de IOS işletim sistemi kullananlar içinde en çok indirilen oyunlar listesinde ilk 10’da yer aldı.’ İfadelerini kullandı.

‘ÜLKEMİZDE HYPER CASUAL OYUN SEKTÖRÜNÜN ÖNCÜ ŞİRKETLERİNDEN BİRİYİZ’

Kurum, son yıllarda Türk şirketlerinin oyun geliştirme konusunda çok önemli başarılara imza attığını vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti;

‘ABD’de en çok indirilen 10 oyundan 6’sı Türk şirketlerin geliştirdiği veya yayınladığı oyunlar oldu. Bu Türkiye’deki oyun sektörünün başarısını gösteriyor. Ülkemizde ‘hyper casual’ oyun sektörünün öncü şirketlerinden biriyiz. Türkiye’nin bu noktaya gelmesinde ufak da olsa bir payımız olduğunu düşünüyoruz. Artık büyük yatırımcılar Türk oyun şirketlerine yatırım yapmak istiyor. Bu sayede birçok genç yurt dışındaki oyun şirketlerinde çalışma imkanı da buluyor. Daha önce oyunları geliştirip yurt dışındaki yayıncılara gönderirken artık her şeyi biz yapıyoruz. Bu sayede ekonomik anlamda gelirin tümü de ülkemizde kalıyor. Bu sektörün gün geçtikçe büyüyeceğini düşünüyoruz. Bizim şirket olarak hedefimiz ekibimizi daha da büyüterek farklı türlerdeki oyunlarda da bu başarıyı artırarak devam ettirmek olacak.’

Üniversite ve teknoloji geliştirme bölgelerinin verdiği desteğin bu başarıda önemli bir payının olduğuna işaret eden Kurum, mevcut devlet desteğinin artırılması halinde sektörde istihdam edilen kişi sayısı ve elde edilen gelirin katlanarak artacağına inandığını da kaydetti.

ABD’DE EN ÇOK İNDİRİLEN 10 OYUNDAN TÜRK ŞİRKETLERİNİN GELİŞTİRDİĞİ 6 OYUN ŞÖYLE;

1.FİDGET TRADİNG 3D

2.TRADİNG MASTER 3 D

3.AFFAİRS 3 D SİLLY C-SECRETS

4. ARROW FEST

5.PAPER FOLD

6.QEEN BE!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir