Sri Lankalı İşçiler Bahçede 100 Milyon Dolarlık Sa...

Sri Lanka’nın Ratnapura bölgesinde bir evin bahçesinde yapılan kuyu kazma çalışmaları sırasında dünyanın en büyük safiri buldu.

Güney Asya ülkesi Sri Lanka’nın mücevher başkenti olarak bilinen Ratnapura bölgesinde büyük bir keşfe daha imza atıldı. Güvenlik sebebiyle yeri tam olarak açıklanmayan bir evin bahçesinde kuyu kazma çalışmaları esnasında dünyanın en büyük safiri bulundu. Sri Lankalı işçiler tarafından gün yüzüne çıkarılan mavi renkli taşa Serendipity Sapphire ismi verilirken, taşın tahmini değerinin 100 milyon doları bulabileceği de ifade edildi.

Yaklaşık olarak 510 kilogram veya 2.5 milyon karat ağırlığındaki safirin karat değeri yüksek olmasına rağmen küme içindeki tüm taşların kaliteli olmayabileceği ifade edildi. Değerli taş uzmanı Gamini Zoysa daha önce hiç bu kadar büyük bir küme görmediğini söyleyerek, muhtemelen 400 milyon yıllık bir oluşum olduğunu açıkladı.

Güvenlik sebebiyle ismi tam olarak açıklanmayan Gamage isimli ev sahibi ise ‘Kuyuyu kazan kişi nadir taşlar hakkında bizi uyarmıştı. Daha sonra bu devasa örneğe rastladık’ ifadelerini kullandı. Temizleme işlemi esnasında kümeden bazı taşların düştüğünü ifade eden Gamage, bunların yüksek kaliteli yıldız safirleri olduğunun tespit edildiğini de sözlerine ekledi.

ÖZEL KOLEKSİYONERLERİN VE MÜZELERİN İLGİSİNİ ÇEKMESİ BEKLENİYOR

Sri Lanka Ulusal Mücevher ve Mücevherat Kurumu Başkanı Thilak Weerasinghe de mavi taşın muhtemelen dünyanın en büyük özel yıldız safir örneği olduğunu kaydederek, ‘Boyutu ve değeri göz önüne alındığında, özel koleksiyoncuların veya müzelerin ilgisini çekeceğini düşünüyoruz’ biçiminde konuştu.

Bir başka yandan da Sri Lanka, safir ve diğer değerli taşların ihracında önde gelen ülkeler arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl mücevher, kesme elmas ve mücevher ihracatından yaklaşık yarım milyar dolar kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir